بزرگان روستای اوانک

فرخ تمیمی

فرخ تمیمی متولد ‌١١ اسفندماه سال ‌١٣١٢ در نیشابور بود. پدرش میرزا محمد خان طالقانی از مردم طالقان و از هم‌رزمان میرزا کوچک خان جنگلی بود. فرخ در دوسالگی پدر را از دست داد و زیر نظر مادرش نصرت‌السلطنه مقدم مراغه‌ای در تهران بزرگ شد. او دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در دبستان تمدن و دبیرستان دارالفنون گذراند. سال‌های نوجوانی و جوانی‌اش با تب و تاب سیاسی سال‌های پس از جنگ جهانی دوم همراه بود. او در سال ‌١٣٣٣ در نخستین دوره‌ی مهندسی دانشکده‌ی نفت پذیرفته شد؛ اما چند ماه بعد به دلیل مشکلات مادی از ادامه‌ی تحصیل بازماند. سپس به خدمت سربازی رفت. دوره‌ی سربازی را در تهران، گرگان و ترکمن صحرا سپری کرد و پس از آن به کار در زمینه‌ی حسابداری پرداخت.
ذوق شعری فرخ تمیمی از دوران دبیرستان با شعرهای چهارپاره و گاه آزاد، که اغلب درون‌مایه‌ای ملی داشت، شناخته شد.
او شش دفتر شعر دارد: «آغوش» (‌١٣٣۵) ، «سرزمین پاک» (‌١٣۴١)، «خسته از بیرنگی تکرار» (‌١٣۴۴)، «دیدار» (‌١٣۵٠)، «از سرزمین آیینه و سنگ» (‌١٣۵۶) و «گزینه‌ی اشعار» (‌١٣۶٩).
این شاعر به زبان انگلیسی تسلط داشت و گاه به ترجمه‌ی شعر، مقاله و کتاب می‌پرداخت که برخی از ترجمه‌های او از این قرارند: «ادبیات امروز آمریکای لاتین» ‌١٣۵٢، «مردان پوک» (شعر تی. اس. الیوت) ‌١٣۵٧، «دنیا از چشم هسه» (گزین‌گویه‌های هرمان هسه) ‌١٣۶٨، «ازرا پاوند» (دبلیو ون اوکانر) ‌١٣٧۵، «راینر ماریا ریلکه» (جی ‌الستون) ‌١٣٧۶، «ترانه‌های پینک فلوید» ‌١٣٧٧، «شور ذهن» (زندگی‌نامه‌ی فروید نوشته‌ی ایروینگ استون) ‌١٣٧٨.
او همچنین کتاب «پلنگ دره‌ی دیزِاشکن» (درباره‌ی زندگی و آثار منوچهر آتشی / ‌١٣٧٨) را منتشر کرده است.
یکی از مسؤولان نشر ثالث که کتاب «پلنگ دره‌ی دیزِاشکن» را منتشر می‌کند، از موجود بودن چاپ سوم این کتاب خبر داد و گفت: اگر چاپ سوم این کتاب به پایان برسد، دوباره منتشر می‌شود.
او همچنین درباره‌ی «ترانه‌های پینک فلوید» که توسط فرخ تمیمی و م. آزاد ترجمه و منتشر شده است، گفت: این کتاب تاکنون ‌١٠ بار منتشر شده و چاپ یازدهم آن برای دریافت مجوز نشر ارائه شده است.
فرخ تمیمی ‌٢٣ اسفندماه سال ‌١٣٨١ به دلیل ایست قلبی در تهران درگذشت و در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

زندگینامه و آثار فرخ تمیمی طالقانی (شاعری ملی از روستای اوانک)فرخ تمیمی در ۱۱/۱۱/۱۳۱۲ خورشیدی در نیشابور زاده شد. پدرش «میرزا محمد خان طالقانی» از مردم اوانک طالقان و از اقوام «دکتر حشمت طالقانی» ، همرزم «میرزا کوچک خان جنگلی» بود. میرزامحمد خان در جریان انقلاب مشروطیت و در هنگام زمامداری «سپهسالار تنکابنی» با سران نهضت، تماس نزدیک داشت و یکی از آزادیخواهان و نویسندگان کمیته انقلاب مشروطیت رشت به شمار می رفت. پدر فرخ به علت ارتباط تنگاتنگ با نهضت مشروطیت و نهضت جنگل، از سوی حکومت وقت دو بار مأمور مذاکره با سران نهضت جنگل شد. فرخ در ۲ سالگی پدر را از دست داد و زیر نظر مادرش بانو «نصرت السلطنه مقدم مراغه ای» از خاندان «حاج میر شکار آذربایجانی» در تهران بزرگ شد. او دوره های ابتدایی و متوسطه را در دبستان تمدن و دبیرستان دارالفنون گذراند.سالهای نوجوانی و جوانی اش در تب و تاب سیاسی سالهای پس از جنگ جهانی دوم همراه بود و به نهضت ملی ایران تحت رهبری «دکتر مصدق» گرایش یافت . او به سال ۱۳۳۳ در نخستین دوره ی مهندسی دانشکده ی نفت پذیرفته شد اما چند ماه بعد به دلیل مشکلات مادی از ادامه تحصیل بازماند. سپس به خدمت سربازی رفت . دوره ی سربازی را در تهران، گرگان و ترکمن صحرا سپری کرد و پس از آن به کار در زمینه ی حسابداری پرداخت .درس این رشته را هم در آغاز دهه ی ۱۳۴۰ در « موسسه ی عالی حسابداری » خواند ؛ دانشکده ای که «عزیزالله نبوی» یکی از نخستین استادان رشته ی حسابداری در ایران بنیان نهاد . سال ۱۳۴۶ این دوره را به پایان بُرد. سپس به مدیریت حسابرسی و ریاست قسمت حسابداری کارخانجات و شرکتهای مختلفی رسید .کارخانه ی لاستیک سازی بی-اف-گودریج ، کارخانه ی بیسکوئیت سازی مینو ، کارخانه ی اتومبیل سازی سیتروئن ، شرکت داروسازی ایران ارگانون ، و شرکت صنایع تهویه ی مطبوع کویرترموفریگ .

تمیمی در سال ۱۳۴۵ ازدواج کرد . نام همسرش «زهرا منشور» است و حاصل این ازدواج یک پسر به نام فرهنگ (متولد ۱۳۴۷) می باشد . ذوق شعری او از دوران دبیرستان با شعرهای چهارپاره و گاه آزاد ، که اغلب درون مایه ای ملی داشت شناخته شد .
او با توانایی های کلامی اش ، در صف نسل دوم شاعران نیمایی قرار دارد و با زبان متشخص شاعرانه جزو معدود مدرنیست ها به شمار می آید که بر شعر زمانش اثر گذار بوده است .
دفترهای شعرش از این قرار است :
آغوش (۱۳۳۵)
سرزمین پاک (۱۳۴۱)
خسته از بیرنگی تکرار (۱۳۴۴)
دیدار (۱۳۵۰)
از سرزمین آئینه و سنگ (۱۳۵۶)
گزینه ی اشعار (۱۳۶۹) 
او به زبان انگلیسی در حد بالایی تسلط داشت و گه گاه به ترجمه ی شعر ، مقاله و کتاب نیز می پرداخت که برخی از ترجمه های او از این قرارند :
ادبیات امروز آمریکای لاتین - سالنامه ی کیهان سال ۱۳۵۲ ( دفتر قصه ص ۲-۱۹ )
مردان پوک ( شعر تی.اس.الیوت همراه با تحلیل اُ.اِف کائیل ، مجله ی بنیاد سال ۲ ش ۱۶ تیر۱۳۵۷ . ص ۲۴-۲۶-۸۰-۸۱ )
دنیا از چشم هسه ( گزین گویه های هرمان هسه ، مجله ی دنیای سخن ، ش ۲۵ فروردین ۱۳۶۸ص. ۷۹-۷۸ )
ازرا پاوند ( دبلیو ون اوکانر ، نسل قلم : کهکشان ۱۳۷۵ )
راینر ماریا ریلکه ( جی الستون ، نسل قلم : کهکشان ۱۳۷۶ )
ترانه های پینک فلوید ( ترجمه با م.آزاد ثالث ۱۳۷۷ )
شور ذهن ( زندگی نامه ی فروید . نوشته ی ایروینگ استون ، ترجمه با اکبر تبریزی ، مروارید ۱۳۷۸) او در نیمه ی دوم دهه ی ۱۳۷۰ کتاب پرباری درباره ی زندگی و شعر منوچهر آتشی شاعر هم نسل خودش فراهم آورد . (پلنگ دره ی دیز اِشکن ثالث ۱۳۷۸)
فرخ تمیمی در ۲۳ اسفندماه ۱۳۸۱ به دلیل ایست قلبی در تهران درگذشت و در قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد .

یادش جاودان

/ 0 نظر / 12 بازدید